פריצת דיסק: אבחון, סיבות וטיפול של פריצת דיסק.

פריצת דיסק היא אחת מהבעיות השכיחות ביותר בגב התחתון ובצוואר. אנשים רבים הסובלים מכאבי גב לא יודעים כי הסיבה לכאבים היא פריצה של הדיסק.

מהי פריצת דיסק ? 
עמוד השדרה מורכב מחוליות, דיסקים (העוברים בין החוליות), ליגמנטים (רצועות), גידים, עצבים היוצאים בין כל שתי חוליות וכלי דם המזינים את מבני עמוד השידרה. במקרים של לחץ ועומס הגידים והליגמנטים, יחד עם שרירי הגב עוזרים לתמוך בעמוד השדרה. תפקידם של הדיסקים הוא לבלום זעזועים הנגרמים בזמן פעילויות של הגוף.

לדיסק יש מבנה טבעתי המורכב מטבעת פנימית וחיצונית. במצבי פריצת דיסק הנוזל הפנימי המצוי בדיסק פורץ החוצה (אל מעבר לטבעת החיצונית של הדיסק) ובמקרים רבים לוחץ על העצב היוצא בין שתי החוליות. הלחץ על העצב יוצר כאב מקומי או מקרין על האזור המעוצבב על ידי העצב שנלחץ.

הסיבות העיקריות להיווצרות פריצת דיסק.

עומס רב ממושך על חוליות הגב התחתון. העומס מתפתח עקב ישיבה במשך שעות ארוכות ללא תנועה, שינה על הבטן המחמירה את הקשת הגבית, הרמת משאות כבדים בצורה לא נכונה ועוד.
טראומה פתאומית לעמוד השדרה הנגרמת במצבים כמו תאונת דרכים, נפילה, או מכה חזקה.
מחלות עמוד שידרה הפוגעות במבנה עמוד השדרה.

פריצת דיסק – אבחון וטיפול

אבחון הבעיה בבדיקה ידנית פשוטה , שבה מרימים את הרגל בצד הבעייתי כשהיא ישרה. אם מתעורר כאב עז – זה מחשיד לפריצה.
תופעה שכיחה המזוהה עם פריצה היא סיאטיקה. הכוונה היא להקרנה ברגל, נימולים או תחושת שריפה ברגליים ( בד"כ מהמותן ועד כף הרגל). התופעה נגרמת עקב לחץ על העצב היוצא מעמוד השדרה. העצבים היוצאים מעמוד השדרה התחתון מעצבבים את הרגליים. כאשר יש לחץ על העצב יש מעין "קצר חשמלי" וחשים תופעות חשמליות לאורך מסלול העיצבוב של העצב. צילומי רנטגן או CT יכולים להראות את הפריצה בצורה ברורה.

המטרה בטיפולים לפריצת דיסק היא להפחית את העומס על החוליות ולהפחית לחץ מהעצב הלחוץ. ניתן לעשות את זה על ידי מתיחות.

טווינה – פיזיותרפיה סינית – לחיצות ומתיחות לגב.

דיקור סיני או דיקור יפני – שתיהן שיטות אפקטיביות במיוחד להקלה על פריצת דיסק דיקור סיני משפר זרימת דם, מרפה שרירים ומקל על לחץ מהעצב שמקרין לגב ו/או לרגליים.
פיזיותרפיה המורידה לחץ מהעצב.

כירופרקטיקה – שיטה בה עושים על עמוד השדרה.

נעליים פיזיולוגיות המפחיתות לחץ מהירך ומהגב התחתון. במקרים חמורים ייערך ניתוח להחלפת הדיסק הפגוע. מניעה של פריצת דיסק. מרגע שהתרחשה הפריצה, לא ניתן להחזיר את המצב אחורנית – אלא כאמור להוריד לחץ מהעצב. אך ניתן למנוע פריצה, חיזוק שרירי הבטן יתמוך בגב התחתון. הרמה של חפצים כבדים תיעשה על ידי כיפוף הברכיים ושימוש במשקל הגוף במקום במשקל הגב התחתון בלבד. שימוש בנעל פיזיולוגית כגון נעלי Stretch Walker, IWALK וכדומה יוריד לחץ מהגב התחתון. התעמלות קבועה המגבירה את זרימת הדם בעמוד השדרה ומרפה את שרירי הגב התחתון מומלצת מאוד.

חיזוק שרירי הגב התחתון באמצעות תרגילים

שחיית גב וכדומה יכולה למנוע לחלוטין פריצת דיסק. באדיבות אופיר שגב פרימן La.C, מרפאת אלטרנטיבה המטפלת בפריצת דיסק ובעיות אורתופדיות.

למידע נוסף ומלא אודות פריצת דיסק לחצו על הקישור הבא: http://www.drpriman.co.il/?CategoryID=297

לתיאום פגישת ייעוץ חינם:

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך